چاپ این نوشته

غذای مورد علاقه حضرت فاطمه سلام الله علیها

در بسیاری از روایات نیز فرموده‌اند این غذا، غذای انبیاء و غذای مورد علاقه‌ی حضرت فاطمه سلام الله علیها بوده است.

امام علی علیه السلام: بر تلخىِ حق، شکیبا باش و زنهار از اینکه به شیرینى باطل فریب خورى.

در روایات توجه و تاکید بسیاری به روغن زیتون استفاده از آن شده است. روغن زیتون نیز در سوره مۆمنون و نور مورد توجه قرار گرفته است:

« وَشَجَرَهً تَخْرُجُ مِن طُورِ سَیْنَاء تَنبُتُ بِالدُّهْنِ وَصِبْغٍ لِّلْآکِلِینَ: و درختى را (نیز ایجاد کردیم) که (غالبا) از طور سینا بیرون مى ‏آید که (به رویاندن زیتون) روغن و نان خورشى را براى خورندگان مى ‏رویاند.»(مۆمنون،۲۰) علاوه بر خواص مادی روغن زیتون، در روایات به تأثیرگذاری این ماده‌ی غذایی در تعادل روح و روان انسان هم اشاره شده است.

از امام رضا علیه‌السلام نقل شده است: «… غم و اندوه را برطرف می‌کند و اخلاق را نیکو می‌نماید.» در بسیاری از روایات نیز فرموده‌اند سرکه و روغن زیتون غذای انبیاء و غذای مورد علاقه‌ی حضرت فاطمه بوده است. (بحارالانوار،۴۸، ۱۱۷)

امام رضا(علیه السلام) از پدرانش نقل نموده که پیغمبر (صلی الله و علیه) فرمود : زیتون را داشته باشید ، چون آن سره ( زهره ) را می شکافد ، بلغم را می برد، پی ها را محکم می نماید ، اخلاق را خوب می کند، نفس را پاک می گرداند و غم را می برد. ( صحیفه الرضا. ص۲۸ – عیون الاخبار . ج۲ . ص۳۵ )

امام رضا(علیه السلام) فرمودند: زیتون بوی بد دهان را پاک می کند، بلغم را می برد، رنگ را صاف می نماید، پی ها را محکم می گرداند ، مرض را می برد و خشم را خاموش می کند. ( محاسن . ج۲ . ص۴۷۲ – مکارم الاخلاق . ص۲۱۸ )

امام صادق (علیه السلام) می فرمود : محبوب ترین غذای رنگی بر رسول خدا (صلی الله و علیه) سرکه و زیتون بود که غذای انبیاء است. ( محاسن. ج ۲٫ ص ۴۷۲ و ۴۸۵ )

امام صادق علیه السلام فرمودند: (خوردن) آبگوشت با روغن زیتون، گوشت (بر بدن) می رویاند و استخوان را محکم و پوست را شفاف و رقیق و نرم و قوّه «باه» را زیاد می کند.

telegram

Go to TOP