چاپ این نوشته

بررسی مشکلات مسکن مهر شهر های مجلسی و طالخونچه و دیزیچه

قائم مقام وزیر راه وشهرسازی در طرح مسکن مهر: عمده مشکلات مسکن مهر را خدمات روبنایی و زیربنایی تشکیل می دهد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی مبارکه نا، روز شنبه با حضور قائم مقام وزیر راه وشهرسازی ومدیر کل راه وشهرسازی استان ،نماینده مردم و جمعی از مسئولان جلسه ای به منظور بررسی مسائل ومشکلات مسکن مهر به ریاست فرماندار شهرستان مبارکه برگزارشد.

ذاکری فرماندار ضمن تبریک میلاد حضرت فاطمه معصومه (س)وروز دختر از حضور مهندس مهرابادی به جهت حضور در شهرستان وبررسی مشکلات مسکن مهر شهرهای مجلسی ،طالخونچه ودیزیچه تشکر کرد وگفت:شهر مجلسی یکی از شهر های نوپا ویادگار نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که در انقلاب اسلامی تاسیس شده وبه حمدالله با پیگیری و موافقت وزارت راه وشهرسازی مجوز تاسیس شهرداری مجلسی توسط وزیر محترم کشور به استانداری اصفهان ابلاغ شده که در حال انجام مقدمات تاسیس آن هستیم که امیدواریم در هفته دولت شاهد افتتاح آن باشیم.

وی به امکانات وزیر بناهای شهر مجلسی اشاره کرد وگفت:در این سالها شهر مجلسی از لحاظ امکانات شهری وشهرسازی رشد قابل توجه ای داشته که از مسئولان راه وشهرسازی به خاطر حمایتها وفراهم نمودن زیرساختهای لازم تشکر میکنیم وامیدواریم روزی شاهد آن باشیم که شهر مجلسی به سیاستی که مدنظر وزارت راه وشهرسازی است  برسد.

علی اصغر ذاکری با بیان اینکه بعد از بهارستان وفولادشهر بیشترین مسکن مهر استان در شهر مجلسی ساخته شده افزود:با رشد جمعیت ۱۰۰۰۰ نفری وافزایش ساخت وساز در مجلسی و مشکلاتی که فاضلابهای خانگی ازلحاظ بهداشتی ومحیط زیستی برای شهرستان ایجاد کرده می طلبد که برای حل این مشکل دستگاه های متولی هر چه سریعتر اقدام ومقدمات احداث تصفیخه خانه فاضلاب این شهر را اجرایی نمایند.

عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهر مجلسی با بیان اینکه هنوز بسیاری از منازل مسکن مهر ساخته شده در مجلسی بدون مالکیت مانده اند افزود:در برخی از شهرستانها با موافقت وزارت راه وشهرسازی فرم ج متقاضیانی که قبلا از تسهیلات دولتی استفاده نموده اند اصلاح ومجوز  استفاده دوباره از این تسهیلات را صادر نموده اند که ما نیزاز قائم مقام وزیر راه وشهرسازی درخواست داریم به عنوان هدیه حضور خود در این شهرستان وتشویق مردم برای سکونت در مجلسی وخارج شدن  این شهر از حالت خوابگاهی با این طرح موافقت  واز طریق هیئت دولت پیگیری های لازم را انجام نمایند.

فرماندار شهرستان به برخی از مشکلات ساختمانهای مسکن مهر نیز اشاره کرد وگفت:برخی از این منازل امکانات اولیه مانند آسانسور و زیرساختهای لازم را ندارند و برخی از قسمتهای سایت مسکن مهر مکان مناسب برای آتش نشانی وجود ندارد که با تراکم جمعیت در سایت مسکن مهر وجود یک ایستگاه آتش نشانی ضروری است که امیدواریم دراین زمینه  نیز تصمیمات لازم اتخاذ گردد.

وی یکی از راه های کاهش مشکلات وافزایش متقاضیان مسکن مهر را افزایش وام از ۲۵ میلیون به۳۰ میلیون بیان کرد وگفت:اگر با افزایش وام مسکن مهر در شهرستان موافقت شود بسیاری از مردم که با مشکل تامین مبلغ اولیه روبرو هستند به سمت استفاده از مسکن مهر سوق داده می شوند ومردم نیز استقبال بیشتری از مسکن مهر می کنند.

اصغری مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی  تاکید کرد که با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری، دولت تدبیر و امید امکانات ممکن را برای آماده کردن و تحویل واحدهای مسکن مهر بکار گرفته است.

وی افزود: از ابتدای شروع مسکن مهر، قرارداد دو میلیون و ۳۰۰ هزار واحد منعقد شده و تا به امروز ساخت یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد به پایان رسیده که از این تعداد ۵۰۰ هزار واحد آن در دولت تدبیر و امید آماده بهره برداری شده است.

وی اضافه کرد: یک میلیون و ۴۲۰ هزار واحد از واحدهای ساخته شده تاکنون مورد بهره برداری قرار گرفته است.

اصغری مهرآبادی با اشاره به بهره برداری از ۴۲۵ هزار واحد از ۵۰۰ هزار واحد مسکن مهری که در دولت تدبیر و امید ساخته شده است، گفت: ۷۵ هزار واحد دیگر هم آماده بهره برداری است و به مرور تحویل متقاضیان می شود.

وی از افتتاح ۱۰ هزار واحد مسکن مهر در هفته دولت خبر داد و خاطر نشان کرد: تصمیم و برنامه دولت و وزارت راه و شهرسازی اتمام همه واحدهای مسکن مهر تا پایان سال ۹۵ است.

اصغری مهرآبادی اظهار داشت: با وجود اینکه طبق قانون، وزارت راه و شهرسازی وظیفه ذاتی برای ایجاد خدمات ندارد اما از امکانات شهری و شرکت عمران شهرهای جدید برای خدمات روبنایی برای ساخت مدرسه، کلانتری و مسجد در طرح مسکن مهر بهره گرفته شده است

وی افزود: وظیفه وزارت راه و شهرسازی صرفا واگذاری زمین و راه است و دولت به این خاطر کمک می کند که مردم زودتر صاحب خانه شوند.

اصغری مهرآبادی گفت: در مورد افزایش سقف تسهیلات از ۲۵۰میلیون ریال به ۳۰۰میلیون ریال هم که مصوبه دولت قبل را داشت، در دولت یازدهم سیاست دولت کاهش و کنترل تورم بود و از اعطای خط اعتباری به این منظور ممانعت شد اما با پیگیری های صورت گرفته شورای پول و اعتبار با این امر موافقت کرد.

قائم مقام وزیر راه وشهرسازی در طرح مسکن مهر ضمن بازدید از پروژه های مسکن مهر شهرهای مجلسی، طالخونچه و دیزیچه در استان اصفهان، عمده مشکلات مسکن مهر را خدمات روبنایی و زیربنایی خواند و بر پیگیری لازم جهت رفع این مشکلات تاکید کرد.

 در پایان جلسه نیز پس از بحث وتبادل نظر وبا موافقت قائم مقام وزیر راه در خصوص مشکلات مسکن مهر شهر های مجلسی،طالخونچه ،ودیزیچه مقرر شد آسفالت وروشنایی محله خاراب طالخونچه تا پایان شهریور توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان از محل اعتبارات تنخواه تا سقف دو میلیارد ریال انجام وبا تعهد قائم مقام وزیر راه وشهرسازی اعتبار تهیه دو دستگاه پکیج فلزی از محل شرکت عمران شهر های جدید تامین وتوسط شرکت عمران شهر مجلسی در اسرع وقت نصب و راه اندازی

در ادامه نیز مقرر شد با توجه به صدور پروانه های ساخت توسط شهرداری دیزیچه برای پروژه مسکن مهر آن شهر ۵۰ درصد عوارض صدور پروانه موضوع تعهد وزارت راه وشهرسازی بررسی ودر صورت عدم پرداخت اقدامات لازم در خصوص پرداخت توسط اداره کل راه وشهرسازی استان انجام شود.

مقرر گردید درجهت تسریع وتشویق شرکت عمران شهر مجلسی در خصوص تکمیل آماده سازی وآسفالت معابر شهر مقدار ۷۰۰ تن قیر توسط اداره کل راه وشهرسازی استان به شرکت عمران شهر مجلسی اختصاص داده شود.

telegram

Go to TOP