چاپ این نوشته
مقدم‌فر در جمع فعالان فضای مجازی:

دشمن در فضای سایبر «توهم آزادی» را جایگزین «آزادی واقعی» کرده/کوتاهی دولت در فعال‌سازی شورای فضای مجازی خسارت‌آفرین است

یک کارشناس مسائل راهبردی گفت: جدی نگرفتن شورای عالی فضای مجازی توسط دولت محترم و تشکیل دیر به دیر جلسات این شورا، در حکم عقب‌نشینی از یک سرزمین، آنهم بدون مقاومت است و خسارتهای جبران ناپذیری دارذ.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مبارکه نا، حمیدرضا مقدم‌فر کارشناس مسائل سیاسی و فرهنگی در گردهمایی «سایبربان» و در جمع فعالان فضای مجازی با اشاره به اهمیت فضای سایبر در جنگ نرم، خاطرنشان کرد:  اگر رسانه‌ها را مهمترین ابزار در جنگ نرم بدانیم، فضای مجازی اولاً تمام رسانه‌های سنتی اعم از روزنامه ها و … را در درون خود بازسازی کرده و از طرف دیگر ایده هر نفر یک رسانه را تا حد هر نفر چند رسانه نیز ارتقا داده است. بنابراین امروز فضای مجازی، مهمترین عرصه تقابل دو جبهه حق و باطل است.

وی با بیان اینکه جبهه مقابل اسلام، تشکیلات پیچیده و منسجمی برای کنترل فضای مجازی تشکیل داده است، افزود: یک بلاهت بلاحدّ در بین برخی روشنفکرنمایان در کشور وجود دارد که تصور می‌کنند فضای مجازی عرصه‌ای از همه طرف یله و رها و محل بروز و ظهور آزادی واقعی است، در حالی که جبهه مقابل به واسطه یک کنترل هوشمند بر فضای مجازی، درصدد است “آزادی هدایت شده‌” ای را به کار گرفته و به جای واقعیت آزادی، یک “آزادی مجازی” یا به تعبیری “توهم آزادی” را  جایگزین کند.

این استاد دانشگاه با انتقاد از کوتاهی برخی مقامات ارشد دولتی در فعال سازی شورای عالی فضای مجازی، گفت: جدی نگرفتن شورای عالی فضای مجازی توسط دولت محترم و تشکیل دیر به دیر جلسات این شورا، در حکم عقب‌نشینی از یک سرزمین، آنهم بدون مقاومت است و خسارتهای جبران ناپذیر چنین ولنگاری‌هایی در عرصه فضای مجازی در آینده شدیداً دامن گیر خواهد شد.

مقدم‌فر خاطرنشان کرد: سرمایه‌های انسانی و نیروی جوان شگفت انگیز با دستان معجزه آسا در کشورمان به صورت پراکنده و در قالب نهادهای کوچک فعالند که اینها بسیار موثرند؛ با این حال خلأ یک سیاستگذاری کلان و همگرا کردن این نهادها با یکدیگر،به شدت احساس می‌شود.

وی تاکید کرد: در صورت سرمایه گذاری مناسب و سیاستگذاری‌ درست در عرصه فضای مجازی، پتانسیل‌های موجود در کشور، ایران را به کشورهای تراز اول در دنیا در عرصه سایبری تبدیل می‌کند.

این کارشناس مسائل فرهنگی و سیاسی در بخش دیگری از سخنانش بر ضرورت «آینده پژوهی» دقیق و علمی درباره فضای مجازی در کشورمان اشاره کرد و افزود: یک گام عقب بودن در تکنولوژی سایبری و تشکیلات سایبری، ما را همواره در موضع “انفعال” نگه می‌دارد و اتخاذ موضع فعالانه در این عرصه، نیازمند یک آینده پژوهی جدی است.

مقدم‌فر ادامه داد: علیرغم بحث‌های جدی بنیادی و فلسفی درباره فضای مجازی در دانشگاه‌های بزرگ دنیا، هنوز هیچ پژوهش مبنایی جدی درباره این موضوع در ایران صورت نگرفته است. و تاکنون حتی یک کتاب قابل اعتنا که به بحث‌های ریشه‌ای و مبنایی درباره فضای مجازی پرداخته باشد وجود ندارد؛ آنچه در بازار است در بهترین حالت صرفاً به فن و هنر استفاده از فضای مجازی پرداخته و از بحث‌های بنیادین نظری در این باره غفلت شده است.

وی افزود: دشمن در ابزارهای جدید از جمله شبکه‌های اجتماعی، تلاش‌های مهمی برای تغییر سبک‌زندگی و زیست‌جهان مردم ایران  کرده است و در این راستا باید مراقبت‌های مهمی صورت گیرد. تغییر سبک‌زندگی مقدمه جدی تغییر اندیشه است.

وی در ادامه سخنان خود به فرصت‌هایی که فضای مجازی در اختیار پیام حق قرار داده نیز اشاره کرد و افزود: علیرغم تهدیداتی که در این حوزه مانند بسیاری از حوزه‌های دیگر از ناحیه دشمن متوجه هویت و فرهنگ اسلامی ایرانی است، اما فرصت‌های مهمی نیز وجود دارد؛مک لوهان در نظریه دهکده جهانی خود شکل‌گیری فضای بزرگ تبادل اطلاعات را مقدمه سیطره کامل لیبرالیسم بر جهان عنوان کرده بود؛ اما تجربه و واقعیت نشان داد که پیام حق اسلام، چنین نظریه‌ای را بی‌اساس می‌کند و امروز این پیام حق اسلام است که دنیای غرب را با نگرانی مواجه کرده است. به نحوی که برای جلوگیری از شیوع این پیام، داعش ها را می سازند.

این کارشناس مسائل راهبردی در بخش دیگری از اظهاراتش به مسئله امنیت سایبری در کشور اشاره کرد و گفت: به نظر می‌رسد در حوزه امنیت سایبری نیز همانند  حوزه فرهنگ سایبر و جنگ سایبر با یک واگرایی ظرفیت‌ها مواجه هستیم. علیرغم تلاش‌های مهم و موثر برخی نهادها در این زمینه، هنوز دولت محترم و شوراهای مهمی مانند شورای عالی فضای مجازی به نظر می‌رسد در این مسئله ورود جدی نکرده ‌اند.

مقدم‌فر ادامه داد: اوباما چند سال پیش در قالب ابلاغ قانون دفاع سایبری، در حقیقت قوای این کشور برای اقدامات سایبری علیه کشورهایی مانند ایران را سازماندهی کرده است. عملیات های مهمی از سوی آمریکا و اسرائیل در فضای سایبر علیه ایران شکل گرفته که غیر از عملیات های نرم می توان به مواردی مانند موضوع ویروس استاکس نت علیه فناوری هسته ای ایران اشاره کرد.

وی در پایان با اشاره به حملات سایبری اخیر عربستان به برخی سایتهای ایران و همچنین با اشاره به ماجرای مهاباد و عملیات روانی عربستان علیه ایران از طریق خرید و به کارگیری صدها حساب کاربری توئیتر، تاکید کرد: این اتفاقات به این معنا بود که علاوه بر آمریکا و اسرائیل، نوچه‌های منطقه‌ای آنها نیز علیه ایران به صورت سازماندهی شده وارد عمل شده اند و در این زمینه نیازمند هوشیاری بیش از پیش هستیم.

انتهای پیام/ تسنیم

telegram

Go to TOP