چاپ این نوشته

۵۹.۵ میلیون ایرانی در سرشماری نفوس و مسکن ۹۵ ثبت‌نام کردند

رئیس مرکز آمار ایران گفت: امسال از ابتدای زمان سرشماری عمومی نفوس و مسکن تا به امروز ۵۹.۵ میلیون نفر از مردم کشورمان در سرشماری ثبت‌نام کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مبارکه نا، امیدعلی پارسا عصر امروز در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان کردستان که با حضور استاندار و مدیران دستگاه‌ها و فرمانداران شهرستان‌های مختلف استان در سالن دولت استانداری کردستان برگزار شد، اظهار داشت: امسال از زمان آغاز سرشماری عمومی نفوس و مسکن تا به امروز حدود ۷۰ درصد کل خانوارهای ایرانی معادل ۱۷٫۵ میلیون خانوار و ۵۹٫۵ میلیون نفر جمعیت کشورمان در سرشماری عمومی نفوس و مسکن سرشماری و ثبت‌نام کردند.

وی گفت: در زمان حاضر ۷ درصد جمعیت کشورمان در ثبت‌نام سرشماری عمومی نفوس و مسکن غایب هستند که این افراد بدون اینترنتی و حتی حضور ماموران سرشماری اطلاعات سرشماری ثبت نکرده و غایب هستند که امیدواریم در موعد زمان باقی این خانوارهای غایب هم در سرشماری شرکت کنند.

رئیس مرکز آمار ایران تصریح کرد: ارزیابی ما از کل سرشماری عمومی نفوس و مسکن تا ۲۸ آبان‌ماه جاری است که به طور کامل این سرشماری به اتمام برسد.

کد کسب و کار و تجارت در کشور نداریم

رئیس مرکز آمار ایران خاطرنشان کرد: چهار کد یکپارچه و استاندارد و منحصر به فرد و یکتا در کشور باید وجود داشته باشد که یکی از آنها کدپستی است، تعیین حدود دقیق مالکیت، کد ملی و کد کسب و کار از دیگر مواردی است که باید وجود داشته باشد اما هم‌اکنون ۹۸ درصد مردم ایران دارای کدملی هستند که باید به صددرصد برسد.

وی گفت: در حال حاضر کد کسب و کار و بیزنس و تجارت در کشور نداریم که باید این کد هم متناسب با فعالیت افراد و با شناسه یکتا ایجاد، تعریف شود.

اطلاعات فردی به‌هیچ عنوان در اختیار دستگاه‌ها قرار نمی‌گیرد

رئیس مرکز آمار ایران گفت: در کشورهایی که اطلاعات فردی به صورت دقیق در اختیار دستگاه‌های اجرایی قرار می‌گیرد یک جایی به نام مرکز آمار تاسیس می‌کنند که این مرکز یک مرکز بی‌طرفی است که اطلاعات فردی را به‌هیچ‌ عنوان و طبق قانون حق ندارند حتی در اختیار مقام قضایی هم قرار دهند.

وی با تاکید بر اینکه باید به سمت سازمان نظام ثبتی آماری حرکت کنیم، گفت: باید با این دیدگاه به کدپستی نگاه کنیم و باید اعتبارات استانی به همین امر اختصاص پیدا کند و در همین زمینه به شهرداری‌ها هم کمک شود که این کدپستی ۱۰ رقمی را به عنوان تکلیف انجام دهند.

پارسا با اشاره به اینکه اطلاعات خوداظهاری صادقانه است، افزود: باید بپذیریم که آمارگیری مبتنی بر خوداظهاری خطاهایی دارد.

وی اظهار کرد: میزبان دستیابی کشورمان در سرشماری عمومی نفوس و مسکن رکورد ۴۶ درصد در دسترسی و استفاده از اینترنت را ثبت کرد در حالی که کشور ژاپن در آمارگیری به ۳۷ درصد رسید و کشور استرالیا برای بار سوم در طرح سرشماری ۶۸ درصد اینترنت دست پیدا کرد و هدف مهم در این آمارگیری مشارکت مردم و تکنولوژی‌های روز است.

۷ درصد خانوارهای ایرانی در سرشماری غایب هستند

رئیس مرکز آمار ایران از ۷ درصد خانوارهای غایب در سرشماری نفوس و مسکن خواست نسبت به آمارگیری، بی‌تفاوت و کم‌تفاوت نباشند و نباید هیچ کس از آمار غافل باشد.

وی با اشاره به اینکه سرشماری زیربنا همه مسایل زیربنایی، اقتصادی و پژوهشی است، گفت: باید با حداکثر توان تلاش کنیم جابه‌جایی جمعیت و میزان درست اراضی کشاورزی به صورت دقیق آمارگیری شود.

انتهای پیام/ تسنیم

telegram

Go to TOP