چاپ این نوشته
مدیرعامل سیمان سپاهان در نشست خبری عنوان کرد:

بالا بودن نرخ بهره مهمترین چالش‌ صنعت سیمان است/ تولید همزمان ۱۰ نوع سیمان در سیمان سپاهان/ گرد و غبار دودکش‌ها برخلاف تصور عموم بیماری‌زا نیست/ برای تکمیل پروژه چهار بانده کنار شهرداری دیزیچه هستیم

محمد اسدی گفت: مهم‌ترین چالش‌های صنعت سیمان، مازاد عرضه بر تقاضا، بازپرداخت تسهیلات ارزی، بالا بودن نرخ بهره است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مبارکه نا، مدیر عامل سیمان سپاهان در جمع اصحاب رسانه با بیان اینکه در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۴٫۱ میلیارد تن سیمان در جهان تولید شد، تصریح کرد: چین با ۲٫۳ میلیارد تن بیشترین تولید سیمان جهان را داشته است و ایران با ظرفیت اسمی ۸۰ میلیون تن چهارمین کشور از نظر ظرفیت نصب شده است.

محمد اسدی با بیان اینکه سیمان سپاهان ۳٫۲ درصد سیمان تولیدی استان را تامین می‌کند، افزود: استان اصفهان بالغ بر ۸٫۵ میلیون تن سیمان کشور را تولید می‌کند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته بالغ بر ۴٫۱ درصد کل سیمان تولیدی جهان ( ۱۶۸ میلیون تن) توسط کشورمان صادر شد، گفت: در همین راستا سهم ایران از تجارت جهانی سیمان ۹٫۵ درصد بود، سال گذشته کشورمان بالاترین میزان صادرات را در جهان داشت.

مدیرعامل سیمان سپاهان اظهار کرد: ظرفیت اسمی سرانه سیمان هزار و ۲۲ و مصرف سرانه سیمان ۶۵۰ کیلوگرم است، صادرات سیمان و کلینکر در سال گذشته ۱۵ میلیون تن و ظرفیت در حال توسعه ۱۲ میلیون تن است، سهم صنعت سیمان در تولید ناخالص داخلی نیز ۰٫۷ درصد است.

وی با بیان اینکه سیمان، صنعت اشتغال‌زایی است، تصریح کرد: تعداد شاغلان مستقیم این صنعت ۴۵ هزار نفر است و حدود ۲ درصد از کل اشتغال صنعت کشور را شامل می‌شود.

30

اسدی پیرامون برخی از ویژگی‌های شرکت سیمان سپاهان بیان کرد: این شرکت یک هلدینگ است و در همین راستا واحد تولید بتن همانند برخی از شرکت‌های بزرگ دنیا و شرکت حمل و نقل  و یک شرکت نیز برای توزیع سیمان خارج از استان داریم، از ۳ میلیون تن بالغ بر نیمی از آن میان ۱۰ استان کشور توزیع می‌شود.

وی با اشاره به تولید سیمان سرباره به عنوان ویژگی منحصر به فرد سیمان سپاهان بیان کرد: هر میزان که سرباره به سیمان افزوده شود گاز گلخانه‌ای کمتری تولید و طبیعت نیز کمتر تخریب می‌شود.

مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان افزود: در حال حاضر این شرکت ۳ خط تولید با برترین تکنولوژی روز دنیا، ۶ آسیاب، ۱۲ سیلو سیمان، ۱۲ خط بارگیری کیسه‌ای و ۱۰ خط بارگیری فله‌ای دارد، این شرکت امکان تولید ۱۰ نوع سیمان همزمان را نیز دارد که در دنیا بی‌نظیر است، در حال حاضر نیز ۵ نوع سیمان تولید می‌کنیم.

اسدی با بیان اینکه آزمایشگاه این شرکت به وسایل روز دنیا مجهز است، مطرح کرد: ما دارای معادن غنی و یکنواخت «مارل» هستیم بنابراین احتیاج به انفجار نداریم که این امر نیز بی‌نظیر است.

وی با اشاره به اینکه تمام این ویژگی‌ها سبب شده که کیفیت سیمان سپاهان جزء برترین‌های کشور باشد، خاطرنشان کرد: سال ۹۳ بالغ بر ۶۰۰ هزار تن و سال گذشته ۲۵۰ هزار تن سیمان کلینکر به عراق صادر کردیم.

مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان با بیان اینکه امکانات ریلی برای حمل و نقل محصول از دیگر ویژگی‌های این شرکت است، افزود: دو سال پیش ۱۴ درصد از صادرات محصولات‌مان را با راه‌‌آهن انجام دادیم.

وی با بیان اینکه چند ماه پیش صنعت سیمان جزء کارگروه‌های مقاومتی قرار داشت، گفت: مقرر شد که سوبسید‌هایی نیز به راه‌آهن بدهند که متاسفانه هنوز نداده‌اند، راه‌آهن هم از نظر حجم جابجایی و هم از نظر زیست محیطی شرایط بهتری دارد و کمک به راه‌آهن در حقیقت کمک به صادرات و وضعیت داخلی کشور است.

اسدی با اشاره به اینکه سیمان سپاهان در حوزه زیست محیطی و در بخش آب، خاک و هوا اقدامات موثری انجام داده است، تصریح کرد: در حوزه هوا تمام فیلترهای این شرکت مجهز به فیلترهای روز دنیا شد، در همین راستا دودکش‌های سیمان سپاهان به صورت آنلاین توسط محیط زیست ردیابی می‌شوند.

وی بیان کرد: در حوزه آب مجهز به تصفیه‌خانه‌ای بی‌نظیر هستیم که سیستم آن لجن فعال است، در سیمان، آب پساب شیمیایی نداریم، گرد و غبار دودکش‌ها نیز برخلاف تصور عموم بیماری‌زا نیست و تنها مسائل روانی گرد و غبار را داریم.

مدیرعامل سیمان سپاهان با اشاره به اینکه در حوزه خاک نیز بالغ بر ۷۲۰ هکتار فضای سبز ایجاد کرده‌ایم، خاطرنشان کرد: این امر در کارخانجات داخل و خارج از کشور هم بی‌نظیر است، در هر صورت جزء صنایع سبز هستیم.

31

وی اضافه کرد: روزانه ۱۰ هزار تن سیمان تولید می‌کنیم و برای این تولید نیز مواد اولیه زیادی جابجا می‌کنیم که گرد و غبار دارند ولی آلایندگی ندارند.

اسدی با بیان اینکه بالغ بر هزار و ۱۰۰ نفر پرسنل در این شرکت مشغول فعالیت هستند، اظهار کرد: با توجه به مشکلات سال‌های اخیر تاکنون حقوق معوقه‌ای نداشته‌ایم، ۵۶ درصد پرسنل شرکت نیز بومی هستند، این شرکت رسالت اجتماعی خود از جمله کمک به ساخت اتوبان چهار بانده امام رضا(ع) دیزیچه، مساجد، مدارس، بهزیستی را به خوبی انجام داده است.

وی با اشاره به تکمیل اتوبان چهار بانده امام رضا(ع) دیزیچه ادامه داد: برای تکمیل این پروژه با بررسی هایی که انجام می شود کنار شهرداری دیزیچه هستیم و تا اتمام چهار بانده هر کمکی بتوانیم انجام می دهیم.

اسدی با اشاره به چالش‌های صنعت سیمان گفت: مازاد عرضه بر تقاضا، بازپرداخت تسهیلات ارزی، بالا بودن نرخ بهره و غیره از جمله مهم‌ترین این چالش‌ها هستند.

وی افزود: دولت عراق با توجه به کمبود بودجه نفتی خود از ورود سیمان‌های کشور به عراق جلوگیری و مصرف داخل نیز کاهش پیدا کرد که این امر تبعات بدی برای سیمان کشور داشت و متاسفانه سبب یک رقابت مخرب داخلی و یک جنگ قیمتی در سال‌های اخیر شده است.

مدیرعامل شرکت سیمان سپاهان تصریح کرد: انتظار داریم دولت باتوجه به شرایطی که پیش آمده و فروش برخی محصولات شرکت‌ها زیر قیمت، به موضوع ورود پیدا کرده و یک روش تنبیهی اتخاذ کند.

وی با بیان اینکه سیمان سپاهان سومین کارخانه بزرگ تولیدکننده سیمان کشور است، اظهار کرد: متاسفانه توانمندی‌های سیمان سپاهان در میان مسئولان استانی به خوبی شناخته نشده است در حالی که این شرکت جزء سرمایه‌های استانی و حتی کشوری محسوب می‌شود.

اسدی با بیان اینکه تبلور اقتصاد مقاومتی را باید در صنعت سیمان مشاهده کرد، خاطرنشان کرد: قبل از انقلاب ۱۳ میلیون تن و اکنون سالیانه ۸۰ میلیون تن ظرفیت اسمی تولید سیمان کشور است.

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP