چاپ این نوشته

مراسم غبارروبی و عطرافشانی امامزاده حلیمه خاتون(ع)/ تصاویر

آیین غبارروبی و عطرافشانی بقعه متبرکه امامزاده حلیمه خاتون(ع) شهر کرکوند برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مبارکه نا، آیین غبارروبی و عطرافشانی بقعه متبرکه امامزاده بی‌بی حلیمه خاتون(ع) عصر امروز با حضور رییس اداره اوقاف و امور خیریه مبارکه، امام‌جمعه و مردم شهر کرکوند برگزار شد.

آستانه امامزاده حلیمه خاتون (ع) در شهرستان مبارکه، شهر کرکوند قرار دارد.

امامزاده بی‌بی حلیمه خاتون(ع)، دختر احمد ابن ابوالحسن ابن محمد ابن جعفر ابن امام موسی کاظم (ع) است.

این بانو در زمان خلیفه عباسی، مأمون رشید و حکومت وقت طغرل خان در ایران و در اواخر قرن دوم هجری در شهر کرکوند فوت‌شده‌اند.

محل فوت بی‌بی حلیمه در متن شجره‌نامه این‌گونه ذکرشده «واقع است در قبله اصفهان شاه سلیمان و در قبله شاه سلیمان امامزاده حلیمه خاتون (س) و در قبله آسیا باد که به لنجان بالا مشهور است و در طرف راست بابا سبز و طرف چپ شاه کوچک قرار دارد که خود محل زیارت و طلب حاجات اهالی و مردم شهرها و روستاهای هم‌جوار بوده است».

بنای قدیمی امامزاده ساختمانی با مصالح خشت و گل در ابعاد ۱۴۴ متر بوده که در سال ۱۳۷۲ تخریب و باهمت هیات امناء، خیرین و اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان مبارکه بنای جدید احداث شد.

مساحت بنای فعلی امامزاده به‌اضافه زمین‌های آزاد آن به حدود ۱۵ هزار متر می‌رسد که در دوران قبل از انقلاب مساحت آن تنها ۵۰۰ مترمربع بوده و مساحت زیربنای بقعه به‌اضافه مسجد آن به ۱۴۰۰ متر رسیده و ضریحی فلزی از جنس آهن در ابعاد ۲×۳ روی مزار امامزاده بزرگوار قرارگرفته است.

 

انتهای پیام/

telegram

Go to TOP