چاپ این نوشته

روسیه قطعنامه ضدایرانی انگلیس در شورای امنیت سازمان ملل را وتو کرد

قطعنامه ضدایرانی پیشنهادی انگلیس برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه یمن توسط روسیه وتو شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مبارکه نا، شورای امنیت سازمان ملل شامگاه دوشنبه برای بررسی پیش‌نویس‌های ۲ قطعنامه علیه یمن، تشکیل جلسه داد.

پیش‌نویس قطعنامه اول به‌پیشنهاد انگلیس و با هدف اعمال فشار علیه ایران درپی ادعاهای ارسال سلاح برای انصارالله بود که توسط روسیه وتو شد.

پیش‌نویس قطعنامه دوم به‌پیشنهاد روسیه اما صرفاً برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی یمن تا فوریه ۲۰۱۹ بود که با ۱۵ رأی تصویب شد.

در ابتدای این جلسه معاون نماینده انگلیس در سازمان ملل با متهم کردن ایران به ارسال تسلیحات به یمن، مدعی شد ایران برخی بندهای قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت را نقض کرده است.

بعد از انگلیس، نوبت به «واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل رسید تا وضعیت در یمن را بسیار پیچیده‌تر از تصورات همه اعضای شورای امنیت توصیف کند.

نبنزیا تأکید کرد که روسیه نمی‌تواند از این قطعنامه برای تحریم یمن که انگلیس پیش‌نویس آن را تهیه کرده، حمایت کند.

وی دلیل این عدم‌حمایت را این‌گونه توضیح داد که رأی‌گیری درباره قطعنامه‌ای که حمایت تمام اعضای شورای امنیت را ندارد، می‌تواند باعث شکاف در این شورا شود.

معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل به‌عنوان سخنران بعدی به تکرار ادعاهای بی‌اساس درباره ارسال سلاح از سوی ایران به یمن پرداخته گفت که وتوی قطعنامه پیشنهادی انگلیس توسط روسیه فقط به‌نفع ایران است.

وی با ادعای اینکه ایران با نقض قطعنامه ۲۲۱۶ به ارسال تسلیحات برای یمن ادامه می‌دهد، افزود که یمنی‌ها از سلاح‌های ایرانی برای تهدید همسایه‌های خود استفاده می‌کنند.

این مقام آمریکا با اشاره به شلیک موشک‌های بالستیک از سوی یمن به عربستان گفت که استفاده یمنی‌ها از موشک‌های بالستیک علیه عربستان می‌تواند درگیری‌های گسترده‌تری در منطقه ایجاد کند.

وی مدعی شد که ایران به بی‌ثبات کردن منطقه ادامه می‌دهد و روسیه نیز از آنها برای گسترش آشوب در منطقه حمایت می‌کند اما آمریکا هر دو را پاسخگوی اقداماتشان خواهد کرد.

نماینده فرانسه در سازمان ملل نیز با محکوم کردن تلاش ادعایی ایران برای ارسال سلاح به یمن، مدعی شد که  ایران از تحریم‌های تسلیحاتی علیه یمن تحت قطعنامه ۲۲۱۶ تبعیت نمی‌کند.

نماینده چین در شورای امنیت با حمایت از قطعنامه پیشنهادی روسیه درباره یمن گفت: اینکه برخی کشورها علیه دیگران اتهامات بدون مدرک می‌زنند، مفید نیست و به‌ضرر کار شورا است.

ما ژائوشو عصر دوشنبه در نشست شورای امنیت درباره یمن، افزود: وضعیت یمن اخیراً رو به وخامت است و چین به‌شدت نگران این وضعیت است. ما از جامعه بین المللی می‌خواهیم که تلاش کنند که راه‌حل سیاسی پیشرفت کند و بحران به پایان برسد.
وی ادامه داد: چین از تمدید تحریم‌های یمن حمایت می‌کند. قطعنامه ۲۲۰۴ که توسط روسیه اعلام شده است، مربوط به تحریم‌های هدف‌گذاری‌شده است و چین از آن حمایت می‌کند.
نماینده چین در سازمان ملل متحد اضافه کرد: تمدید تحریم‌ها و تمدید مأموریت کارگروه کارشناسی در قطعنامه پیشنهادی انگلیس نیز وجود داشت و این نشان از سطحی از توافق بین اعضا دارد.
ژائوشو تأکید کرد: ما از اتحاد، امنیت و تمامیت ارضی یمن حمایت می‌کنیم و از همه خواهش می‌کنیم تلاش‌های میانجیگری سازمان ملل را حمایت کنند.
وی خاطرنشان کرد: امیدواریم که کشورهای منطقه بتوانند اختلافات خود را از طریق مذاکره و تعامل حل کنند.

انتهای پیام/ فارس

telegram

Go to TOP