چاپ این نوشته

«اعاده اموال نامشروع»| پورمختار: بیش از ‌۱۰۰ نماینده طرح «اعاده اموال نامشروع» را امضا کرده‌اند‌

عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اجرای طرح «اعاده اموال نامشروع» از مصادیق مبارزه علنی با فساد است، گفت: بیش از ۱۰۰ نماینده این طرح را امضا کرده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی مبارکه نا، محمدعلی پورمختار اظهار داشت: برخی افراد در سال‌های گذشته از جایگاه و موقعیت شغلی خود سوء‌استفاده و مال و مکنتی را جمع‌آوری کرده‌اند که نمی‌تواند ناشی از فعالیت عادی یا حقوق و مزایای دریافتی باشد.

وی افزود: اگر این دارایی‌ها از مصادیق دخالت در معاونت دولتی نبوده و حاصل تلاش سالم فرد یا ارث خانوادگی بوده ایراد ندارد، اما اموال و دارایی‌های ۸۰۰ میلیاردی و هزار میلیارد تومانی برخی افراد جای سؤال دارد.

نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بر اساس اصل ۴۹ قانون اساسی، اموالی که از راه غیرقانونی یا نامشروع به دست آمده باید شناسایی شود و به بیت‌المال بازگردد، بیان کرد: مجلس در حال پیگیری بحث مقابله با فساد است و هرچند موافقان طرح “اعاده اموال نامشروع” در ابتدا کم بود، اما اکنون بیش از ۱۰۰ نماینده آن را امضا کرده‌اند و در استان همدان نیز نمایندگان مخالفتی ندارند.

پورمختار اعلام کرد: ابتدا باید موارد مشکوک شناسایی شود و پس از جمع‌بندی اطلاعات و بررسی مقدماتی از صاحب اموال درباره مقدار و چگونگی آن سؤال می‌شود و در صورت نداشتن توضیح قانع‌کننده، پرونده برای رسیدگی به قوه قضائیه منعکس و درصورت اثبات، حکم به مصادره اموال می‌شود.

وی تصریح کرد: طرح “اعاده اموال نامشروع” شامل مسئولان هر سه قوا و حتی خود مجلسی‌ها نیز می‌شود و وضعیت اموال افرادی که در دوره‌های مختلف مسئول بوده و اکنون بازنشست شده یا کناره‌گیری کرده‌اند نیز بررسی می‌شود.

پورمختار تأکید کرد: مقابله جدی با فساد و افرادی که از جایگاه خود سوء‌استفاده کرده و مالی را به‌وسیله رانت یا از راه‌های نامشروع به دست آورده‌اند از مطالبات اصلی مردم است.

وی ابراز کرد: البته اموال نامشروع همه‌گیر نیست و تعداد کمی از مسئولان دارای چنین اموالی هستند، اما همین تعداد کم نیز موجب نارضایتی مردم شده و اجرای طرح “اعاده اموال نامشروع” از مصادیق مبارزه علنی با فساد است که پس از تأیید مجلس باید اجرا شود.

انتهای پیام/ تسنیم

telegram

Go to TOP